DIVOKÉ MASO V DIVADLE KOMEDIE

Také znáte Balkán především z dovolených u Jadranu, z filmů Emira Kustorici a pozapomenutých televizních zpráv z války v devadesátých letech? Pokud byste ho chtěli poznat trochu jinak, přijďte do Divadla Komedie/Centra východní dramatiky, které uvedlo 15. ledna 2015 sugestivní drama Divoké maso dramatika Gorana Stefanovského.

Zřejmě nejvýznamnější současný makedonský dramatik a scenárista Goran Stefanovski (*1952) je u nás prakticky neznámý. Přitom jeho postmoderní hry, zaměřené na historické i současné problémy a události na Balkáně mají překvapivě jednající postavy, živý jazyk, zvláštně dusivou atmosféru a hlavně zobrazují realitu v mnoha aspektech blízkou té naší.

Hra Divoké maso je dějově situována do čtyřicátých let dvacátého století, chvílemi však zřetelně komentuje naši současnost. Ne náhodou o hře dnes říká její autor: „Věřil jsem, že děj Divokého masa byl situován do druhé světové války a že domov hlavních postav, rodiny Andrejevičů, byl ohrožen nastupujícím nacismem. Z dnešního pohledu se mi to jeví tak, že domov této rodiny byl ohrožován celou řadou dalších smrtelných ohrožení: drsným nástupem kapitalismu a sílícím řádem nového světa. Zdá se to jako disutopický počátek jedné historie."

Uvedením Divokého masa navazuje Divadlo Komedie tematicky - mapováním příběhů jednotlivců, příběhu země a národa v dramatické době, na výjimečné hry Naše třída Tadeusze Słobodzianka a Past Tadeusze Rózewicze.

V režii Jana Novotného hrají Jan Zadražil, Jaromír Nosek, Kristýna Leichtová, Rudolf Stärz, Eva Vrbková, Jan Hofman a další.

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.