LETOŠNÍ FESTIVAL PRO ART 27.7. - 1.8.

Letošní festival ProART s tématem ženy ozdobí Basiková a Bittová

Praha 24.7.- 1.8. 2010. Dvě největší česká města ožijí v červenci tancem, zpěvem, herectvím a fotografií. Mezinárodní festival ProART odstartuje svůj sedmý ročník, jehož tématem bude žena a její podoby. 42 workshopů povede 29 pedagogů z 12 zemí světa. Doprovodný program nabídne 19 večerních produkcí.

Festival ProART je určený dospělým i dětem, všem, kteří rádi tančí, zpívají, hrají nebo například fotografují. Lekce jsou odstupňovány podle obtížnosti od začátečníků po profesionály. Organizátoři letos připravili několik novinek v podobě worskhopů tanec pro netanečníky či zpěv pro nezpěváky. Někteří pedagogové se na festival vrací již po několikáté, jiní jsou na festivalu poprvé.

„Filozofií celého ProART je bourat hranice mezi jednotlivými uměleckými odvětvími a naučit mladou generaci se umělecky a emocionálně vyjadřovat. Tématem festivalu je letos „Cherchez la femme, takže ne náhodou je tolik festivalových hostů, pedagogů a doprovodných akcí ženského pohlaví,“ osvětlil zaměření festivalu Martin Dvořák.

Během festivalových večerů se diváci mohou těšit na rozličná představení, koncerty, galavečery a improvizační jam sessions. Mediálně nejpřitažlivější budou dva ojedinělé koncerty tuzemských stálic populární hudby, respektive world music. „30 let na scéně“ jubilující zpěvačka Bára Basiková se ohlédne za svou kariérou a životem v koncertní talkshow. Iva Bittová se představí společně s tanečníky festivalu ProART ve společné improvizační jam session. „Jsme velice rádi, že se Bára Basiková na festival po letech vrací a že Iva Bittová pozvání na festival přijala, protože pro nás ztělesňuje celou filozofii ProART. Je to renesanční člověk, schopný zpívat, hrát kromě divadla i na housle a ještě být tak výjimečnou tvůrčí osobností.“ uvedl Dvořák.

Festival je však převážně orientován na současný tanec, a proto i jeho doprovodný program stojí zejména na představeních současného a tance a tanečního divadla. V obou městech uvede ProART současnou parafrázi romantického baletu Giselle: Revenge Martina Dvořáka a jeho Company ProART a slovenské alternativní taneční divadlo Elledanse s představením Jablko Šárky Ondrišové. Západní Evropu bude reprezentovat švýcarský soubor Felixe Dumerila z Bernu ve večeru s názvem Schattenspiel a německý projekt DreaMe choreografa Henrika Kaalunda z Berlína.

Jako každým rokem se představí pedagogové festivalu ve společném GalaProART a samotní studenti v závěrečných gala Improvizace v prostoru. „Největší trumfem letošního ročníku je pro nás divadlo Archa, kde se odehrají tři večery. Myslím, že tento prostor posune renomé celého festivalu zas o něco výše ke hvězdám,“ zavtipkoval ředitel Dvořák.

Na workshopy se zájemci mohou přihlásit on-line na stránkách http://www.proart-festival.cz./

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.