VLADIMIR 518 A KATARZIA NAHRÁLI TRACK PRO OČEKÁVANOU FILMOVOU SCI-FI BOD OBNOVY

Jedna z filmových událostí roku, ojedinělý český sci-fi thriller BOD OBNOVY vstupuje do kin 21. září 2023. Týden před svou distribuční premiérou se připomíná vizuálně intenzivním videoklipem k ústřední filmové písní – futuristicky laděnému tracku VIDÍM TO JAKO BY TO BYLO VČERA v provedení hudebníka a výtvarného umělce Vladimira 518, slovenské zpěvačky Katarzie a producenta Mika Trafika.

„Moje představa spočívala ve volném a abstraktním doplnění záběrů z filmu tak, aby si oba světy nijak nekonkurovaly, ale naopak spolu komunikovaly na nějaké pocitové bázi," přibližuje svou režijní koncepci Vladimir 518. Hlavními tématy videoklipu se pro něho staly situace jako konstrukce-dekonstrukce, obnova a tělo v kombinaci s různými objekty nejen technického charakteru.

Do vizuální identity videa se tak skrze zmiňovaná spojení zdánlivě nesourodých elementů z městské minulosti a současnosti přirozeně dostává i jeho výtvarně založené vize a umělecký charakter. „Tvorbu osobně vnímám jako jednu univerzální věc a je mi tak upřímně tak trochu jedno, jestli zrovna píšu text, maluju obraz nebo komponuju scénu pro video. Díky téhle metodě se mi jednotlivé disciplíny přirozeně prolínají. I v tomto videoklipu používám své oblíbené výtvarné postupy nebo odkazy na konkrétní umělce naší nedávné minulosti," prozrazuje multimediální umělec, který v toku tracku navazuje tematický dialog se slovenskou zpěvačkou, skladatelkou a producentkou Katarzií.

"Vycházela jsem ze scénáře filmu a našeho dialogu s Vladimirem 518. Přemýšleli jsme nad tím, jaké by to bylo mít možnost vrátit se do života po smrti. Zaujala mě i představa, jaké různé způsoby zániku by si lidé chtěli vyzkoušet v podobě adrenalinových sportů, pokud by něco jako návrat do života existovalo," říká Katarzia.

"Naviazala som na scenár filmu a náš dialóg s Vladimírem 518. Rozmýšľali sme nad tým, aké by to bolo môcť sa vrátiť do života po smrti a mňa zaujala aj predstava o tom, aké rôzne spôsoby zániku by si ľudia chceli vyskúšať ako adrenalínové športy, ak by niečo ako návrat do života bolo možné," říká Katarzia.

Jako by se celá městská infrastruktura převrátila vzhůru nohama a veškerá data, kabely a dráty ještě násilněji pronikly a ovlivnily životy lidí tam dole pod technologicky spletitými mračny. Témata z celé řady kultovních science fiction filmů ostatně pronikla i do atmosféry a brutalistního zvuku tracku samotného. „Inspirací mi od začátku byl film Blade Runner, aniž bych film Bod obnovy tehdy vůbec viděl. Dokonce jsem si ho tak i schválně pojmenoval. Když jsem do Vladimirovi pouštěl v původní čistě instrumentální podobě, došlo mi znovu, jak moc oba dva milujeme nejenom ten film, ale i Vangelisův soundtrack," nastiňuje proces vzniku tracku jeho producent Mike Trafik.

Film Bod obnovy byl jedním z nejvýraznějších filmů letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde byl promítán v sekci Zvláštní uvedení. Hlavní roli si zahrála Andrea Mohylová, doprovodných rolí se zhostili Matěj Hádek a Václav Neužil. V dalších výrazných rolích se představí Jan Vlasák, Karel Dobrý, Agáta Kryštůfková, Iveta Dušková, Adam Vacula či slovenští herci Milan Ondrík a Richard Stanke.</p><p>Snímek dorazí do českých i slovenských kin 21. září 2023, jeho distributorem je společnost Bioscop, na Slovensku Continental Film.

Synopse:

V roce 2041 má každý člověk právo být oživen, pokud zemře nepřirozenou smrtí. Stačí si jen pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti - BOD OBNOVY. Agentka Em právě dostává do rukou případ, kdy byla základní pravidla obnovy porušena. Bod obnovy oběti byl smazán a Em tak má před sebou výjimečný zločin. Strhující příběh zasazený do blízké budoucnosti, kdy technologie budou zaručovat lepší život a lidé si budou moci zaplatit jeho prodloužení.

Video